loading

Yenidoğan Yoğun Bakım

Bebeklerin anne karnındaki gelişimlerini tamamlayarak zamanında doğmalarına miadında (zamanında) doğum denir. Miadında doğum, 9. ay tamamlandığında yani 37 – 40 haftalık süreçte gerçekleşen doğumlara verilen addır. Bebekler, kimi zaman annenin gebelik ile ilgili yaşadığı bir soruna bağlı olarak, kimi zaman da gelişimlerinde çıkan sorunlar nedeniyle normal doğumu erken başlatabilir veya annelerinin karnından alınmak durumunda olabilir. Bu durumda erken doğan bebeklere prematüre yenidoğan bebek denir.

Hangi Bebekler Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine Alınır?

Doğması gereken haftadan önce doğan prematüre bebeklerin bir kısmı, gelişim eksikliğine bağlı vücut sistemlerinde (dolaşım sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi, boşaltım sistemi, vb.) gelişen sağlık problemleri nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde tedavi altına alınırlar. Bunun yanı sıra zamanında doğan bebeklerin bazıları da yaşanan solunum problemleri, sistem bozuklukları veya enfeksiyonlar nedeniyle bir süre yenidoğan yoğun bakım ünitelerine alınırlar.

Yenidoğan Yoğun Bakım Dereceleri

Yenidoğan yoğun bakım üniteleri 1.2.3. düzey olmak üzere derecelendirilmektedir. 1. Düzey daha hafif, 3. düzey ağır durumları ifade eder. Yenidoğan bebeğin durumuna göre derecesi belirlenerek, yenidoğan yoğun bakım hekimi tarafından tedavileri planlanmaktadır. Bu dereceler solunum sıkıntılarından, ciddi organ yetmezliklerine kadar değişkenlikler gösterir.

Gebelerin, gebelikleri süresince dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerden biri de, hangi hastanede doğum yapacaklarına karar verirken hastane içerisinde yenidoğan yoğun bakım ünitesinin olup olmadığının kontrolünü yapmasıdır. Hastanede yenidoğan yoğun bakım ünitesi varsa bile kaçıncı derece olduğu sorgulanmalı ve yetkililer ile görüşülmelidir.  Çünkü gebelik sürecinin nasıl tamamlanacağını kimse bilemediği için önceden gerekli önlemleri almak mühimdir.

Bölüm Doktorlarımız