loading

Genel Cerrahi

Birimin misyonu hasta merkezli, güler yüzlü, nitelikli, güvenilir ve tıbbi hatasız bir hizmet vermektir. Başta minimal invaziv (Laparoskopik – kansız ameliyat) cerrahi ve acil cerrahi olmak üzere tüm klinik cerrahi uygulamalarda, Batman’da bir çekim merkezi haline gelmek ise birimin vizyonu olarak belirlenmiştir.

Farklı ilgi alanlarına sahip kadro derinliği sayesinde başta minimal invaziv cerrahi, acil cerrahi ve endokrin (meme, guatr bezi ve böbrek üstü bezi) cerrahisi olmak üzere gastrointestinal sistem (sindirim sistemi) cerrahisi ve hepato-pankreatikobiliyer (karaciğer, pankreas ve safra yolları) cerrahisinde öncü uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Fıtık cerrahisinde ise bir referans merkezi olma yolundadır, son yıllarda çok gündemde olan laparoskopik fıtık cerrahisi (kansız ameliyat) yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kolon ve rektum (kalın barsak) hastalıkları konusunda tüm girişimler en güncel teknolojileri kullanarak gerçekleştirilmektedir. Özellikle, hemoroid (basur), fistül veya fissür (çatlak) gibi anal (makat) bölge rahatsızlıklarında halkımıza çok geniş bir tedavi yelpazesi sunulmaktadır.

Batman Dünya Hastanesi bünyesinde bulunan radyolojik incelemeler (röntgen, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, anjiyografi, kolanjiyografi) ile endoskopi ve perkütan biyopsi yöntemleri ilgili uzmanlarla eşgüdüm içerisinde hasta bakım ve tedavisinin planlanmasına yönelik veri elde edilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Genel Cerrahi Bölümü tarafından muayene, tetkik ve tedavisi gerçekleştirilebilecek hastalık gruplaması aşağıdaki şekildedir.

Tiroid bezi hastalıkları (guatr, hipertiroidi)
Meme kanseri ve memenin iyi huylu hastalıkları
Yemek borusu kanseri ve iyi huylu hastalıkları
Mide kanseri
İnce barsağın cerrahi hastalıkları, barsak tıkanmaları
Kolon – rektum tümörleri, iltihabi hastalıkları
Anorektal hastalıklar: Tümörler, Hemoroid, anal fissür, fistül
Karaciğerin iyi ve kötü huylu tümörleri, kistleri
Tıkanma sarılıkları
Safra kesesi ve yolları taşları ve tümörleri
Pankreas kist ve tümörleri
Akut ve kronik pankreatitler
Dalağın cerrahi hastalıkları
Karın duvarı ve kasık fıtıkları, ameliyat sonrası oluşan fıtıklar
Çeşitli yumuşak doku enfeksiyonları
Travmalar ve acil cerrahi

Öngörülen klinik sonuçların elde edilmesinde diğer birimlerle olan uyumlu ilişkinin ve güncel teknolojiyle donatılmış ameliyathane alt yapısının da rolü vardır. Gereksinimi olan hastaların izlendiği “Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi”nin de bu sürece ciddi katkısı olmaktadır. Kronik hastaların bakımı için çok disiplinli bir beslenme ekibi görev yapmaktadır.

Tüm bu özellikleri ile Batman Dünya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü, standart bir özel sağlık kuruluşu hizmetinin çok dışında ve çok nitelikli sağlık hizmeti vermeye devam etmektedir…

Bölüm Doktorlarımız