Haberler

Tüm Haberler

Dünya Hastanesinde Geçirdiği Başarılı Ameliyat Sonrası Artık Oyun Oynayabilecek!

20.12.2017

DÜNYA HASTANESİ BÖLGEDE İLKLERE DEVAM EDİYOR

Doğumsal Kalp Hastalıkları çocukların bedensel sağlığını etkilediği kadar ruh sağlığını da etkiler. Sokakta ve okulda oyunlara katılamamak, çabuk yorulmak, bu çocukların arkadaşlık ilişkisi kurmalarını engelliyor.  

Müberra (7 yaş) doğumsal kalp hastalığı olan çocuklardan biri. Oyun oynamayı çok istemesine rağmen, oyun sırasında öksürük nöbetleri geçiriyor, bu nedenle oyunlara katılamıyor ve teneffüslerini sınıfta geçirmek zorunda kalıyormuş. “Benim hiç arkadaşım yok ki !” diyor Müberra. Annesi,  “kalp hastalığı nedeniyle biz okulda oynamasını istemedik ve hep sırasında, yanında oluyorduk” diyor.

            Özel Batman Dünya Hastanesindeki Çocuk, Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi hekimlerinin ortak değerlendirmeleri sonucunda kalp damarlarının anormal dönüş bozukluğu tesbit edilmiştir. İsatistiksel olarak 100 bin canlı doğumda 11’dir. (American Heart Journal)

            Müberra, Kalp Damar Cerrahları;  Op. Dr. Afşin YAVERİ, Op. Dr. Rafet TOK ve ekibi ile açık kalp ameliyatına alındı. Ameliyatta anormal dönüş yapan damarlar tespit edildi. Kalp zarı kullanılarak tünel oluşturuldu ve anormal dönüş yapan damar ağızları, hazırlanmış tünel aracılığı ile gitmesi gereken yere yani kalbin sol boşluğuna yönlendirildi.

            Başarılı Ameliyat sonrası herhangi bir sorunu olmayan Müberra, servisteki odasında ailesiyle buluştu. Hali hazırda yürüyüşler yapıyor ve öksürük nöbetlerinin olmamasından çok mutlu. Müberra artık okula dönüp arkadaşlarıyla oyunlar oynamak istiyor. 


Facebookta Paylaş Tweetle