Haberler

Tüm Haberler

Dünya Hastanesinde Kalp ve Tıkalı Damar için BY-PASS Ameliyatı Aynı Seansta Gerçekleştirildi.

25.10.2017

          Hastamız Pakize DAYAN, (70 y) ileri derecede ayak ağrısı ve aynı zamanda şiddetli göğüs ağrısı ile hastanemize müracaat etmiş ve öncelikli olarak yapılan muayene fizik inceleme ve ileri tetkikler sonucunda kalp damarlarında (koroner damarlar) da ciddi darlıklar, sağ bacak damarının tam tıkalı olduğu tespit edilmiştir.

          Ameliyatı yapan Op. Dr. Afşin YAVERİ ve Op. Rafet TOK ameliyatla ilgili olarak,

     Hastamıza öncelikle kalp ameliyatı planlamakta olmamıza karşın bacağın ileri derecede ağrılı olması ve ayak beslenme bozukluğu bulgularının olması nedeniyle aynı seansta hem kalp hem ayak damarlarına By-Pass planlandı.

     04.10.2017 tarihinde kalpte iki ana damara By-Pass yapıldı ve aynı seansta kasık atar damarından dizin atar damarına tamamen insan dokusuna uyumlu biyolojik yapılı bir damar ile By-Pass yapıldı.

     Aynı anda iki farklı bölgeye yapılan girişimlerin hastanın ameliyat sonrası konforunu bozduğu ve işlemin riskini arttırdığı bilinen bir gerçek olmakla beraber, hastamızın genel durumu ve hastalığın ilerlemiş olması sebebiyle yapılacak olan girişimleri erteleme şansımızın olmadığından dolayı, bu işlemlerin ikisi de aynı seansta yapılmıştır.

     Ameliyat sonrası başarılı bir yoğum bakım takibi ve tedavisini takiben hastamız servise alınmış ve serviste ki seyrinde herhangi bir sorun olmaması üzerine hastaneden taburcu edilmiştir.

     Hastane Başhekimi Op. Dr. Rafet TOK; Özel Batman Dünya Hastanesinde, kalp ve damar hastalıklarının tamamına, hastanın ihtiyacı olan tüm tedaviler uygun teknik donanım, geniş ve tecrübeli ekip ile sunulmaktadır.


Facebookta Paylaş Tweetle